Jälgimine ja asendusravi

Operatsioonijärge jälgimine ja asendusravi on erinevates bariaatriakeskustes erinevalt korraldatud. Nii on siin leheküljel üldised põhimõtted, täpsed soovitused saate oma raviarstilt.

Järelkontrollid on erinevad sõltuvalt raviasutusest,  nende sageduse määrab opereerinud kirurg lähtudes operatsioonitüübist ja vajadusest. Vastavalt ravijuhisele on visiite minimaalselt kaks esimese aasta jooksul, 2-3 ja 12 kuu möödudes operatsioonist.

Asendusravi on vajalik alates  2. operatsioonijärgsest nädalast ja edaspidi kogu eluks kompenseerimaks vitamiinide ja mineraalainete imendumise vähenemist. Tarvitada tuleks multivitamiini mis sialdab vähemalt 0,4mg foolhapet, 18mg rauda. Vitamiinkompleksis peaks olema ka tsink ja seleen. 

  • Sleeve ja maopaela operatsiooni järgselt  minimaalselt 100% päevasest annusest päevas ehk tavapäraselt 1 tab. sobivat multivitamiini päevas
  • Gastric bypassi ehk maost möödajuhtiva operatsiooni järgselt minimaalselt 200% päevasest annusest päevas ehk tavapäraselt 2 tab. sobivat multivitamiini päevas

Kaltsiumtsiraadi, D-vitamiini. B12-vitamiini ja Fe asendusravi otsustab vajadusel raviarst või bariaatriaõde lähtuvalt organismi vajadusest.

Värskelt opereeritud mao kaitseks väljastatakse Teile retsept PPI-le ehk prootonpumba inhibiitorile mis on mao happesust vähendav ravim. Selle kasutamine võib varieeruda vastavalt arsti otsusele minimaalsest ühest kuust kuni kolme kuuni.

Kui Teil on vajadus kasutada valuvaigisteid mis kuuluvad mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite gruppi (NSAID) siis kindlasti rääkige sellest oma arstile, bariaatriaõele või perearstile. Sellisel juhul on PPI kasutamine vajalik samaaegselt pikema perioodi jooksul.